Urodził się w 1981 roku w Gnieźnie, mieszkał w Strzałkowie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 10 lat w Słupcy i Koninie. Jest absolwentem Szkoły Talentów w Poznaniu, oraz Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Piotra Zaleskiego. W 2003 roku rozpoczął studia w klasie Maestro Manuela Barrueco w Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore, USA, które ukończył w 2008 roku. W 2003 roku rozpoczął studia w klasie Maestro Manuela Barrueco w Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore, USA, które ukończył w 2008 roku.

  Występował z recitalami w Polsce, Białorusi, Czechach, Słowacji, Bułgarii, Chorwacji, Rosji, Niemczech, Francji, Anglii, Hiszpanii, na Islandii, Węgrzech, w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Japonii, Kanadzie, USA, Meksyku oraz Panamie. Występował z recitalami w najważniejszych salach koncertowych świata: Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie czy Carnegie Hall w Nowym Jorku.

  Poza licznymi recitalami, często występuje również jako kameralista – m.in. z koncertmistrzem Baltimore Symphony - Igorem Yuzefovichem, wiolonczelistą Andrzejem Bauerem, flecistą Łukaszem Długoszem, skrzypaczką Agatą Szymczewską czy Royal String Quartet. Współpracuje z najważniejszymi polskimi orkiestrami filharmonicznymi, jak rownież z Polską Orkiestrą Radiową, NOSPR, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Aukso.

  Kuropaczewski jest wziętym wykładowcą gitary. Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas wielu festiwali gitarowych oraz na Uniwersytetach w Europie i obu Amerykach. W latach 2007-2010 był wykladowcą University of Pennsylvania w Filadelfii, a od 2008 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu. Wśród jego studentów są gitarzyści z Polski, Białorusi, Wielkiej Brytanii, Tajlandii i USA. W marcu 2013 roku zdobył tytuł doktora nauk muzycznych na tej uczelni.

  Nagrał sześć płyt kompaktowych. Trzy ostatnie, nagrane dla Polskiego Radia i Ponte Art Production otrzymaly nominacje do Nagrody Fryderyk. Polish Music (2008 - nominacja w kategorii "Najlepszy Album z Muzyką Polską"), Aqua e Vinho (2010 - nominacja w kategorii "Najlepszy Album z Muzyką Kameralną"), a ostatnia płyta "Nocturnal", nagrana pod koniec 2012 roku, otrzymała właśnie nominację w kategorii "Solowy Album Roku".

  W minionym sezonie wystąpił z około 60 koncertami na całym świecie, dokonał tez dwóch premier światowych koncertów na gitarę z towarzyszeniem orkiestry: "Hommage a Manuel de Falla" Aleksandra Tansmana, oraz "Concertino" Krzysztofa Meyera (utwór dedykowany Ł. Kuropaczewskiemu). W obu premierach towarzyszyła artyście orkiestra Amadeus pod kierunkiem Agnieszki Duczmal.

  W nadchodzącym sezonie artysta wystąpi z recitalami w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Serbii, Wloszech, Hiszpanii, na Ukrainie oraz w słynnej Sali im. P. Czajkowskiego w Filharmonii Moskiewskiej. W nadchodzącym sezonie artysta wystąpi z recitalami w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Serbii, Wloszech, Hiszpanii, na Ukrainie oraz w słynnej Sali im. P. Czajkowskiego w Filharmonii Moskiewskiej.

  Kuropaczewski gra na gitarze Rossa Gutmeiera, oraz strunach Savarez Alliance Corum. Reprezentowany jest przez Stowarzyszenie im. L. van Beethovena w Europie, oraz Dan McDaniel Management w USA i Kanadzie.